Nagrodzeni w 9. edycji „Klimatów Częstochowy” (2014)

I nagroda w kat. klimatycznej: JAROSŁAW RESPONDEK „25 lat wolności”
„25 lat wolności” to materiał o roczniku ’89 urodzonym w wolnej Polsce. O ludziach (z Częstochowy), bo oni są najważniejsi. Zestawienie portretów w miejscach, gdzie czują się wolni wraz ze zdjęciem przedmiotu (bądź zjawiska) bardzo ważnego dla poszczególnych osób, który kojarzy im się z danym miejscem, lub po prostu z wolnością.
Na zdjęciach: Daniel – podróżnik, wolny duch, uwielbia eksplorować świat, szczególnie na rowerze. Fan trasy europejskiej E-75. Konrad – kibic, wierny fan klubu żużlowego Włókniarz Częstochowa. Nie opuszcza żadnego meczu rozgrywanego w Częstochowie, często zdarza mu się jeździć za drużyną do innych miast. Paulina – szczęśliwa matka Jasia. Gdy mąż zajmuje się pracą, ona udaje się razem z synem i pieskiem na spacer po łące położonej niedaleko ich świeżo postawionego domu. Jan – prezes Stowarzyszenia Wspierania Działań Młodzieży „CZ-ART”. W pełni oddał się wolontariatowi, a także poznawaniu katalońskiej kultury (skąd wzięły się korzenie CZ-ART-ów). Wraz z innymi członkami Stowarzyszenia często ubarwia częstochowskie imprezy biegając w stroju diabła z pirotechniką zaczepioną na masie (drewnianym kiju, do którego można przyczepić fajerwerki).

II nagroda w kat. klimatycznej: Joanna Urban „Bartek i pomnik”

III nagroda w kat. klimatycznej: Aleksandra Madejska „Ptaki”

III nagroda w kat. klimatycznej: Dariusz Baranowski „Duchy”

I nagroda w kat. reporterskiej” Kamil Pawlik „Bez domu”
Cykl „Bez domu” powstał podczas rocznej pracy autora na rzecz osób bezdomnych. Trójka mężczyzn to mieszkańcy kanału ciepłowniczego prowadzącego do szpitala w dzielnicy Parkitka. Średnia roczna temperatura w kanale bez względu na porę roku wynosi ok. 40°C. Mimo to, mieszkali tam tłumacząc, że to lepsze miejsce niż każde inne niepewne lokum bliżej centrum. Zbigniew i Dariusz zmarli w straszliwych okolicznościach późną jesienią. Zbigniew spłonął w kanale, natomiast Dariusz zaszył się na dłużej pod ziemią w miejscu, o którym nikt nie wiedział i tam zmarł z wycieńczenia i zaawansowanej gangreny w kostce u nogi. Zdzisław, jako ostatni z mieszkańców kanału, po tych tragicznych wydarzeniach zniknął na zawsze.

I nagroda w kat. reporterskiej: Grzegorz Skowronek „Pueri Claromontani”
Zdjęcie zrobione 19 listopada 2013 r. w Filharmonii Częstochowskiej dokumentuje koncert Jasnogórskiego Chóru Chłopięcego „Pueri Claromontani”. Wydarzenie odbyło się w ramach Święta Muzyki, podczas którego nadano sali kameralnej imię Krzysztofa Pośpiecha, dyrygenta i wychowawcy młodzieży.

II nagroda w kat. reporterskiej: Katarzyna Filipczak „Babcia Marysia”
„Babcia Marysia” to fotograficzna opowieść o smutku, strachu i samotności.
„Boję się śmierci, Boże…”
„Babcia Marysia” – to fotograficzny dokument o mojej Babci. Niestety w jej oczach jest strach… Kobieta, która całe życie pracowała ciężko na roli, pomagała wszystkim i była dla wszystkich. Zawsze pamiętam ją uśmiechniętą w domu pełnym ludzi, …teraz sama… i ma smutne oczy…
W natłoku spraw, pędzącego czasu – zapominamy o starszych…
O ich samotności i smutku… O strachu i o chorobie…
Niech każdy zrobi sobie rachunek sumienia.
Nie bądźmy obojętni – my też będziemy kiedyś starzy,
a nasze dzieci patrzą na nas i uczą się od nas jak żyć…

III nagroda w kat. reporterskiej: Tomasz Wiśniewski „Upały”

III nagroda w kat. reporterskiej: Grzegorz Skowronek „Rzut karny”
Fotografia wykonana 17 listopada 2013 r. w Hali Polonia przedstawia pokazowy mecz siatkówki podczas Targów Sportowych – I Częstochowskich Dni Sportu.

II nagroda w kat. promocyjnej: Stanisław Joński „Częstochowa klasycznie”

III nagroda w kat. promocyjnej: Marcin Opałczyński „Jedna klisza = jedno zdjęcie”

Wyróżnienie w kat. reporterskiej: Grzegorz Skowronek „Zakupy”
Na zdjęciu: mężczyzna przegląda ofertę handlową tuż po uroczystym otwarciu hipermarketu „Auchan Częstochowa Północ” w M1, który powstał w miejscu dawnego „Real’a”.

Wyróżnienie w kat. reporterskiej: Dariusz Baranowski „Dziecięce zabawy”

Wyróżnienie w kat. reporterskiej: Marcin Szpądrowski „Jarmark”
Scena z Jarmarku Staroci na Rynku Wieluńskim.