Jury

JURY 16. EDYCJI „KLIMATÓW CZĘSTOCHOWY” (2023)

Agnieszka Małasiewicz – fotografka Filharmonii Częstochowskiej. Ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Fotografia służy jej nie tylko do zapamiętywania, ale przede wszystkim odkrywania wizualnej tajemnicy. Uwielbia opowiadanie historii, wielowątkowość, dlatego spełnia się w dokumentowaniu wydarzeń artystycznych, fotorelacjach, nie tylko koncertowych. Rozwija umiejętności poprzez fotografowanie aparatami analogowymi. W Filharmonii Częstochowskiej przez kilka lat przygotowywała i realizowała wystawy plastyczne. Obecnie odpowiedzialna, m.in., za media społecznościowe tej instytucji. Ma na swoim koncie dwie wystawy indywidualne. Laureatka konkursów: Biznes w obiektywie miesięcznika Forbes, Klimaty Częstochowy.

Jacenty Dędek – fotograf. Zajmuje się portretem, fotografią dokumentalną, reportażem. Publikował w prasie (m.in. Duży Format, National Geographic Polska, Polityka, Newsweek i inne). Laureat konkursów fotografii prasowej w Polsce. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ostatnich latach najchętniej pracuje nad własnymi tematami. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze blisko człowieka. W 2020 r. wydał album „portretprowincji.pl”, będący efektem prawie siedmioletniej podróży po małomiasteczkowej Polsce. Razem z żoną Katarzyną odwiedził kilkaset miejscowości poniżej 30 tys. mieszkańców, we wszystkich województwach. www.jacentydedek.pl

Wiesław Radzioch – fotograf dokumentujący przede wszystkim wydarzenia kulturalne. Z aparatem fotograficznym ponad pół wieku. Zaczęło się od prezentu, jakim był aparat DRUCH. To były czasy fotografii analogowej. Klisze, papier fotograficzny, wywoływacz, utrwalacz, ciemnia fotograficzna w łazience… Do dzisiaj pamięta, jak parzyły go w palce wymieniane żarówki spalone w prymitywnej lampie błyskowej. Z upływem lat zmieniał sprzęt na nowocześniejszy. Rosło doświadczenie i wiedza fotograficzna. Nie fotografuje zawodowo, dla pieniędzy. Nie wysyła fotografii na konkursy. Dzieli się nimi w mediach społecznościowych.

...

ARCHIWUM
……………………………………………………………………………………………………………………………………….

JURY 15. EDYCJI „KLIMATÓW CZĘSTOCHOWY” (2022)

Justyna Janus – fotografka pochodząca z Częstochowy, mieszka w Aleksandrii I, gdzie prowadzi studio fotograficzne oraz mobilne FotoPudło. Ukończyła matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie jest studentką Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Freelancer. Dokumentuje życie codzienne lokalnej społeczności. Laureatka konkursów fotograficznych, m.in. Klimaty Częstochowy, Fotosprint, Obiektywnie Śląskie, Grand Press Photo.

Kamila Skorek – fotografka. Wychowała się w domu pełnym obrazów malowanych przez jej mamę, a miłość do fotografii zaczepił w niej dziadek. W fotografii szuka: naturalności, kolorów, błysku w oku i uśmiechu. Koncentruje się na zamknięciu w kadrze tego co piękne, czasem idealizując. Zawodowo zajmuje się zarówno fotografią produktową, modową jak również reportażem. W ciągu 10 lat swojej działalności brała udział w licznych projektach i wydarzeniach artystycznych. Jest też laureatką konkursu Klimaty Częstochowy.

Łukasz Stacherczak – fotograf z zamiłowania. Kilkukrotny laureat Klimatów Częstochowy. Przez 11 lat pracował w biurze prasowym Urzędu Miasta, gdzie odpowiadał m.in. za fotograficzną dokumentację wydarzeń miejskich. Obecnie dba o promocyjny wizerunek Częstochowy, zajmując się m.in. miejskimi portalami społecznościowymi.

Dariusz Gawroński – artysta fotograf, nauczyciel, podróżnik. Członek Zarządu Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa. Kurator Fotoklubu Norwid w IX L. O. im. Cypriana Kamila Norwida. Z fotografią artystyczną związany od początku XXI wieku. Miejsce szczególne w jego twórczości zajmuje fotografia dokumentalna, kreacyjna, pejzażowa i portretowa. Dariusz Gawroński jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych; indywidualnych, zbiorowych, pokonkursowych – w Polsce i za granicą. Bierze aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, organizowanych (m.in.) pod patronatem FIAP, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.

JURY 14. EDYCJI „KLIMATÓW CZĘSTOCHOWY” (2021)

Łukasz Kolewiński (ur. w 1983 roku) – specjalizuje się w fotografii reporterskiej, na swoich fotografiach lubi uwieczniać emocje. Od kilku lat współpracuje z częstochowską redakcją Gazety Wyborczej. Na co dzień dokumentuje wydarzenia kulturalne w naszym mieście, stale współpracuje z Filharmonią Częstochowską, Miejską Galerią Sztuki czy Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater”. Laureat poprzednich edycji Klimatów Częstochowy (2015 r., 2016 r., 2017 r.).

Piotr Kras (ur. w 1976 roku) – fotografią zajmuje się zawodowo, a dla relaksu zajął się ostatnio fotografowaniem ptaków. Jest fotografem niezależnym, zajmującym się głównie reportażem i fotografią dokumentalną.

Kamil Pawlik (ur. w 1983 roku) – absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Obecnie mam przyjemność tamże prowadzić zajęcia ze studentami pierwszego roku Fotografii. Od 2013 roku jestem nauczycielem fotografii w ZS Prus w Częstochowie. Prowadziłem dziesiątki warsztatów fotograficznych dla różnych grup wiekowych i różnego stopnia zaawansowania uczestników. Jestem autorem kilku wystaw w kraju i za granicą. Laureat wielu konkursów fotograficznych.

Jarosław Respondek (ur. w 1991 roku) – swój życiowy okręt obecnie zadokował w Trójmieście. Fotoreporter, dokumentalista z ponad 10 letnim doświadczeniem. Po aparat sięgnął po raz pierwszy w 2008 r. Szkolna pasja zaszczepiona przez pedagoga Marka Podgórskiego szybko przerodziła się w sposób na życie. Obecnie współpracuje z Agencją Fotograficzną REPORTER. Publikował m.in. w wydawnictwach promocyjnych Częstochowy, Gazecie Wyborczej, Wprost, Polityce. Na co dzień jest odpowiedzialny za eventy i szkolenia w Cyfrowe.pl. Testuje sprzęt i doradza rozwiązania dla fotografów. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie w Czechach, obecnie kontynuuje naukę na stopniu magisterskim. Laureat m.in. Grand Press Photo (2014 r. – trzecia nagroda w kat. Życie Codzienne, 2015 r. – trzecia nagroda w kat. Środowisko, 2021 r. – druga nagroda w kat. Wydarzenia), międzynarodowego konkursu IPA, 5-boju Fotopolis, Discover Europe. Kilkukrotnie nagradzany w lokalnych konkursach: Klimaty Częstochowy czy Obiektywnie Śląskie.

JURY 13. EDYCJI „KLIMATÓW CZĘSTOCHOWY” (2018)

Przemysław Jendroska – jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na kierunku Fotografia oraz Policealnego Studium fotograficznego w Katowicach. Był współzałożycielem grupy fotograficznej Natechwile, z którą zrealizował kilkadziesąt wystaw w Polsce i za granicą. Jest fotoreporterem i fotoedytorem w katowickiej Gazecie Wyborczej z którą wpółpracuje od 2002 roku. Jego fotografie zobaczyć można głównie w Gazecie Wyborczej, a także za pośrednictwem Agencji Gazety m.in w Agencji Reuters, oraz polskich tytułach tj. Polityka, Newsweek, Wprost. Na stałe współpracuje z Teatrem Śląskim oraz z wieloma firmami w zakresie fotografii reklamowej, korporacyjnej i portretowej.

Jan Sętowski – kurator, artysta i projektant. Członek Monstfura, współzałożyciel (razem z Łukaszem Gawronem) galerii sztuki współczesnej IRON OXIDE oraz festiwalu o tej samej nazwie. Absolwent wydziału projektowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Organizator licznych wystaw oraz interwencji w przestrzeni miasta (murale, instalacje). Entuzjasta szerzenia wiedzy na temat sztuki i kultury.

Tomasz Watras – rocznik 1986. Mieszka na Śląsku. Fotograficzny samouk, obserwator. Swoją przygodę zaczynał od porterów i industrialu, obecnie fotograf uliczny i reportażysta. Wielbiciel prostoty, codzienności i dalekich podróży. Laureat konkursu „Polska ulicznie 2017”.
www.instagram.com/jestem.tomasz

JURY 12. EDYCJI „KLIMATÓW CZĘSTOCHOWY” (2017)

Chris Niedenthal – urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing, po czym w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Pracował zawsze jako tzw. „wolny strzelec”; na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem NEWSWEEK, a od 1985 roku, jako fotograf kontraktowy dla TIME Magazine. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem DER SPIEGEL. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez wiele lat pracował nad cyklem fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, “PracujeMY”, „Listy do Syna”). Jest autorem 6 albumów: “Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty.” (BOSZ, 2004); “13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006); “In Your Face. Oblicza Niedawnej Przeszłości” (edition.FOTOTAPETA, 2011); “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” (BOSZ, 2014); “Niedenthal Chopin” (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, 2016); “1989. Rok Nadziei” (BOSZ, 2017) i autobiografii “Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf” (Marginesy, 2011).

Wojciech Prażmowski – fotograf urodzony Częstochowie. W latach 1972-74 studiował w Škole Vytvarnej Fotografie w Brnie. Wykładowca PWSFTviT w Łodzi i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a przed laty także Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Członek ZPAF.
Fotografią zajął się w latach 70. Zaczynał od fotografii metaforycznej z motywami konceptualnymi. Przełomem w jego podejściu do fotografii okazała się wystawa „Pierwsza światowa wystawa zdjęć zepsutych” z 1989 roku. Prażmowski od tego momentu tworzył prace w których odwoływał się do symboli i mitów związanych z historią Polski. Zainteresował sie fotografią inscenizowaną. Często stosował fotomontaż. W 1995 roku rozpoczął serię Hommage a… poświeconą wybitnym twórcom XX wieku. W końcu lat 90. artysta sięgnął do dokumentu fotograficznego, czego podsumowaniem jest książka Biało-czerwono-czarna (1999) opowiadająca o Polsce lat 90. Stosował także wielkoformatowe kompozycje kolorowe „Bardzo martwe natury”, a od początku XXI wieku stosuje połączenie fotografii barwnej z dokumentem fotograficznym (wystawa „Zarzecze”).

Andrzej Grygiel – od 2005 r. jest fotoreporterem Polskiej Agencji Prasowej. Wcześniej, od 1989 r. pracował dla katowickiej popołudniówki „Wieczór”, „Dziennika Zachodniego” i współpracował z wieloma innymi wydawnictwami. Ukończył dziennikarstwo na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Jest laureatem konkursów World Press Photo, Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Bartek Barczyk – fotograf. W latach 2001 – 2013 fotoreporter, później kierownik działu fotograficznego Gazety Wyborczej na Górnym Śląsku. Dokumentował najważniejsze wydarzenia w regionie oraz życie codzienne. W 2003 roku zaczął współpracę ze Śląskim Teatrem Tańca, a w 2013 roku został oficjalnym fotografem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i rozpoczął współpracę z Munich Chamber Orchestra. Ważnym etapem w karierze zawodowej było fotografowanie ostatnich lat życia Wojciecha Kilara. Powstaje unikalny zapis fotograficzny przedstawiający wielkiego kompozytora w powszednich sytuacjach. W 2015 roku, dokumentował w Nowym Jorku pracę Philipa Glassa, podczas nagrywania muzyki do filmu Martina Scorsese „Kundun-życie Dalaj Lamy”. Jest to dość wyjątkowy zapis, ponieważ kompozytor w takich miejscach pokazuje się raz na parę lat.W czasie pobytu w USA powstaje też cykl portretów innego wybitnego kompozytora – Elliota Goldenthala. Obecnie fotograf współpracuje z czołowymi magazynami lifestylowymi: „Pani”, „Wysokie Obcasy Extra”, „Lavie” czy „Uroda Życia”. Z zamiłowania do architektury publikuje także w magazynie „Architektura-Murator”. Przed jego obiektywem stanęły wybitne postaci polskiej sceny: Edyta Olszówka, Aleksandra Popławska, Magda Umer, Andrzej Chyra, Piotr Stramowski i Sebastian Fabijański.

Juliusz Sętowski – historyk, kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego. Zajmuje się głównie historią Częstochowy i regionu. Autor, współautor, redaktor szeregu opracowań dotyczących dziejów miasta, m.in. przewodników biograficznych po cmentarzach częstochowskich. Organizator i przewodnik wycieczek historycznych (pieszych i rowerowych) po Częstochowie.

JURY 11. EDYCJI „KLIMATÓW CZĘSTOCHOWY” (2016)


Tomek Sikora
– f
otograf, plakacista, autor ilustracji książkowych, współpracownik światowych agencji reklamowych. Pochodzi z rodziny artystów – matka była malarką, ojciec rzeźbiarzem. Fotografią zajął się zawodowo w wieku 20 lat po powrocie ze stypendium w studio Kodaka w Paryżu. Pracował dla tygodnika „Perspektywy” jako fotoreporter. Zajmował się tworzeniem plakatów teatralnych i filmowych. Potem wyjechał do Australii, gdzie uczył fotografii w Victorian College of Arts. W końcu założył studio fotografii reklamowej, realizując jednocześnie projekty autorskie. Na swoim koncie ma współpracę z takimi renomowanymi markami jak Giorgio Armani, Yohji Yamamoto czy Prada. Razem z Andrzejem Świetlikiem założył Galerią Bezdomną. Mieszka i pracuje w Warszawie, gdzie łączy pracę wykładowcy i fotografa. www.tomeksikora.eu

Joanna Kinowska – historyk sztuki. Na co dzień związana ze Służewskim Domem Kultury w Warszawie gdzie odpowiada za program fotograficzny. Wykładowca Akademii Fotografii (historia fotografii). Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych. Prowadzi autorskiego bloga na temat kultury fotograficznej www.miejscefotografii.blogspot.com

Arkadiusz Gola – Jest doktorantem Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Od 1991 r. pracuje jako fotoreporter prasowy, obecnie w redakcji „Dziennika Zachodniego”. Wystawia w kraju i za granicą m.in.: w Czechach, Anglii, Niemczech, Francji, Belgii, Luksemburgu, Macedonii. Bierze również udział w konferencjach, festiwalach i konkursach. Autor książki „Poziom na dwa łamy” Historia śląskiej fotografii prasowej w „Trybunie Robotniczej” i „Dzienniku Zachodnim” 1960-1989.(2015). Autor albumów: „Ludzie z węgla” (2010),wydany na iPada (2013 r.), „Stany graniczne” (2011), „Nie muszę wracać…” (2012). Laureat nagród i wyróżnień konkursach fotograficznych „Polska Fotografia Prasowa”, „Śląska Fotografia Prasowa”, Ogólnopolskim Biennale Fotografii „Kochać człowieka”, „BZ WBK Press Foto”, „Grand Press Photo”. Nagroda Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury (2010 r.), Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Tytuł „Dziennikarza Roku 2003” „Dziennika Zachodniego”. Jego prace znajdują się w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Umeni w Ołomuńcu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Jest członkiem ZPAF, zajmuje się fotografią dokumentalną. www.arekgola.com

Agnieszka Półrola – ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Filię w Katowicach. W 2004 r. otrzymała stopień doktora sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w dyscyplinie artystycznej: grafika. W 2008 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego. Obecnie pracuje w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na stanowisku profesora nadzwyczajnego AJD. Prace swoje prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą.

Piotr Furtak – z wykształcenia inżynier telekomunikacji, realizujący się zawodowo jako kierownik projektów strategicznych w Multimedia Polska. Z zamiłowania fotograf. Fotografią zajmował się jeszcze za czasów analogowych, odkrywając ją za każdym razem na nowo. Dużo eksperymentuje ze sprzętem, światłem i cieniem. Zajmuje się głównie fotografią beauty, modową, a ostatnio także reklamową oraz biznesową. Współpracuje z najlepszymi wizażystami, stylistami fryzur i mody. Współpracował m.in. z marką Wella na międzynarodowych mistrzostwach fryzjerstwa w Berlinie, Lizbonie i Paryżu. Jest autorem wystawy Glittinglow. To ekspozycja serii projektów autorskich o tematyce Beauty. Elementem łączącym wszystkie fotografie jest nieszablonowe wykorzystanie światła jako elementu zdjęcia w postaci połysku, odbicia lub emisji własnej. Wszystkie prace to starannie przygotowane projekty z wykorzystaniem światła UV, metalicznego bodypaintingu i przedmiotów emitujących światło. Mąż i tata dwójki maluchów, Stasia i Małgosi. www.piotrfurtak.pl

Jury 10. edycji konkursu „Klimaty Częstochowy” (2015):

Jacenty Dędek – fotograf, dokumentalista. Od piętnastu lat współpracownik polskiej edycji magazynu National Geographic, dla którego przygotował kilkanaście autorskich reportaży. Publikował w Dużym Formacie, Tygodniku Powszechnym, Polityce, Przekroju, Newsweeku, Forbsie, Przeglądzie, Focusie, Voyage, Podróżach, Polska Wita, Kalejdoscope, Wiedzy i Życiu, niemieckim Die Zeit,
hiszpańskim Desnivel. Najchętniej pracuje nad własnymi tematami, jednym z nich są portrety rodzin, rozpoczynające się cyklem „Rodzina po śląsku”. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe,
dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze bardzo blisko człowieka. www.jacentydedek.pl

Bartosz Frączek – studiował w instytucie plastyki WSP w Częstochowie, (obecnie Akademia im. Jana Długosza). Uzyskał dyplom z malarstwa z wyróżnieniem w pracowni prof. Wincentego
Maszkowskiego. Doktorat na wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Jest adiunktem na Wydziale Sztuki AJD w Częstochowie. Został czterokrotnie uhonorowany stypendium prezydenta miasta
Częstochowy. Otrzymał na konkursach malarskich wiele nagród i wyróżnień. Jest pomysłodawca Międzynarodowego Biennale Miniatury. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i upowszechnianiem kultury plastycznej. www.fraczek.art.pl

Jarosław Respondek – fotoreporter, student Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. Jego zdjęcia pojawiały się w wielu wydawnictwach prasowych i promocyjnych. Laureat nagród w konkursach fotograficznych: V-tej Ulicznej Bitwie Fotograficznej (Poznań, lipiec 2010, III nagrody w kategorii życie codzienne (2014) i środowisko (2015) w „Grand Press Photo”, II nagroda w kategorii fotografia reporterska w Klimatach Częstochowy 2010, laureat programu „Dolina Kreatywna” (Warszawa, październik 2013), II nagroda w konkursie „Fotomaraton 2014”, I miejsce w kategorii „Fotografia Klimatyczna 2014″ w Klimatach Częstochowy za cykl fotografii średnioformatowych – 25 LAT WOLNOŚCI (złożony w teczce), o młodych ludziach urodzonych w 1989 roku. Współpracownik Urzędu Miasta Częstochowy (miesięcznik „Jasne, że Częstochowy”, wcześniej „Co, gdzie, kiedy w Częstochowie”). W roku 2012 współpracował z Gazetą Wyborczą, a od czerwca 2013 jest współpracownikiem Agencji Fotograficznej REPORTER. Pracuje także nad indywidualnymi projektami. www.jarek-r.fotolog.pl

Grzegorz Skowronek – od 22 lat pracuje w częstochowskim oddziale Gazety Wyborczej. Od wielu lat szef zespołu fotoreporterów. Członek Zarządu Fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu. Ciekawią go ludzie i wydarzenia, jako fotograf szuka sytuacji niezwykłych, emocji, nieoficjalnych gestów. Zawsze pamiętający słowa starszego kolegi, który kładł mu do głowy, że nawet banalne zdjęcie dziury w drodze będzie w gazecie podpisane jego nazwiskiem.

Justyna Warwas ukończyła Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych na Wydziale Wychowania Artystycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie pracuje od kilku lat. Prowadzi zajęcia z malarstwa i rysunku. Zajmuje się malarstwem, fotografią i rysunkiem, umiejętnie łącząc wszystkie dziedziny na jednej płaszczyźnie. Uczestniczyła w wielu znaczących pokazach sztuki, między innymi w: XXI, XIII, XIV, XV Festiwalu Sztuki Wysokiej w Bytomiu, The 19 th Da Dun Fine Arts Exhibition of Taichung City Curltural Affaris Bureau, Taichung City Goverment Tajwan 2014. Otrzymała dwukrotnie: w 2011, 2012 roku Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Częstochowy. Jej prace były prezentowane na indywidualnych wystawach w Liptovskim muzeum Rużomberku w Słowacji i później w nowojorskiej galerii Gallery@ 40SO Patchogue NY w Stanach Zjednoczonych. Ostatnia jej osobna ekspozycja została zorganizowana w Akademickiej Przestrzeni Sztuki w Collegium Humanisticum Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 Jury 9. edycji „Klimatów Częstochowy” (2014):

Renata Dąbrowska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Wielokrotna laureatka polskich konkursów fotografii prasowej: Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto oraz Gdańsk Press Photo. Od 2005 roku współpracująca z trójmiejskim oddziałem “Gazety Wyborczej”. Inne publikacje: „Duży Format”, „Wysokie Obcasy”, „Newsweek Polska”, „Polityka”, „Wprost”, „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta Polska”, „Press”. Na swoim koncie ma też wiele wystaw fotograficznych, indywidualnych i zbiorowych. W 2012 wydała album z fotografiami pt. „Ja, Renata Dąbrowska – 100 Portretów”. www.dziewczynkazaparatami.blogspot.com
Radek Wojnar – fotograf mieszkający w Warszawie. Absolwent Państwowej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Zawodowo zajmuje się głównie fotografią wnętrz i produktu. Fotografuje dla wielu agencji artystycznych i pracowni architektonicznych. Współpracuje z czasopismami: „Dobre Wnętrze”, „Weranda”, „Villa”, „Elle Decoration”, „Dom & Wnętrze”. Publikuje w magazynach: „Architektura”, „Zwierciadło”, „Ogrody”, „Cosmopolitan”, „National Geographic Traveller”, „Polityka”, „Wysokie Obcasy”, Twój Styl”, „Ad Italy”. www.radekwojnar.pl
Jacek Łydżba – artysta działający głównie na polu malarstwa. W latach 1985 – 1989 studiował wychowanie plastyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Od 1989 do 1994 roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał na Wydziale Grafiki w pracowni plakatu profesora Maciej Urbańca. Od 1995 roku był asystentem w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. W 1999 roku został nominowany do „Paszportu Polityki”. W 2002 roku uzyskał tytuł doktora i został zatrudniony na stanowisku adiunkta w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Wykłada w pracowni projektowania graficznego. W 2004 roku wybrany zastępcą dyrektora Instytutu Plastyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (byłej WSP). Jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy 2006. Prezes Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie. www.lydzba.art.pl
Jakub Szymczuk – laureat Grand Prix konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo 2014. Fotoreporter związany z „Gościem Niedzielnym”, zdobywca wielu nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych. www.silaobrazu.pl
Adam Florczyk – pracownik Centrum Promocji Młodych Muzeum Częstochowskiego. Współorganizator i czynny odbiorca wielu wydarzeń kulturalnych w mieście. Autor bloga: www.czestolovechowa.blox.pl

Jury 8. edycji „Klimatów Częstochowy” (2013):
Michał Legierski, Wojciech Barczyński, Maciej Kuroń, Sławomir Jodłowski, Marta Frej & Tomasz Kosiński (Grupa FRiKO)

Jury 7. edycji „Klimatów Częstochowy” (2012):
Maksymilian Rigamonti, Piotr Bednarek, Krzysztof Muskalski, Marcin Szpądrowski, Monstfur

Jury 6. edycji „Klimatów Częstochowy”: (2011):
Sławomir Jodłowski, Kamil Pawlik, Jan Pawlikowski, Jerzy Piwowarski, Jacek Waszkiewicz, Aleksander Wierny

Jury 5. edycji „Klimatów Częstochowy” (2010):
Tomasz Tomaszewski, Jacenty Dędek, Małgorzata Kozakowska, Patrycja Zubrzycka, Marcin Szpądrowski, Włodzimierz Tutaj

Jury 4. edycji „Klimatów Częstochowy” (2009):
Maciej Nabrdalik, Grzegorz Skowronek, Marcin Stawiarz, Marcin Szpądrowski, Włodzimierz Tutaj

Jury 3. edycji „Klimatów Częstochowy” (2008):
Janusz Mielczarek, Dariusz Cierpiał, Leszek Pilichowski, Marcin Szpądrowski, Adam Markowski

Jury 2. edycji „Klimatów Częstochowy” (2007):
Piotr Dłubak, Grzegorz Skowronek, Włodzimierz Karankiewicz, Teresa Kaczor, Włodzimierz Tutaj, Adam Markowski

Jury 1. edycji „Klimatów Częstochowy” (2006):
Grzegorz Skowronek, Janusz Stępień, Elżbieta Siwik, Adam Markowski